

Halter Show - ocena alpak w ringu
Halter Show to prestiżowe wydarzenie, podczas którego alpaki są oceniane pod kątem zgodności ze wzorcem rasy z uwzględnieniem budowy ciała oraz jakości runa. Sędziowie biorą pod uwagę takie cechy jak:
Budowa ciała: proporcje, długość nóg, głowa, uszy, szyja.
Jakość runa: gęstość, długość, miękkość, kolor, połysk.
Ogólny wygląd: postawa, sposób poruszania się.
Zwierzęta są dzielone na klasy ze względu na płeć, wiek i kolor. W każdej klasie przyznawane są pierwsze, drugie i kolejne miejsca, a następnie w obrębie koloru (Black, Grey, Brown, Multicolor, Fawn, Light i White) z podziałem na samce i samice wyłaniani są zwycięzcy, którzy otrzymują prestiżowe tytuły, takie jak Champion (dla najlepszej alpaki w kolorze) i Reserve Champion (dla alpaki zajmującej drugie miejsce). Na sam koniec wystawy sędzia wybiera zwycięzcę Best of Show, którym może zostać samica lub samiec z wszystkich prezentowanych kolorów.
W Polsce odbyła się pierwsza wystawa Halter Shaw organizowana przez PZHA w Lublinie w październiku 2024 roku. Wystawę sędziował Tim Hey (BAS), który ma wieloletnie doświadczenie w ocenie alpak na całym świecie i jest pasjonatem hodowli czarnych alpak.
Fleece Show to doskonała okazja dla hodowców, aby zaprezentować jakość swojej hodowli i uzyskać obiektywną ocenę runa swoich alpak. Wystawy te przyczyniają się do rozwoju hodowli alpak w Polsce, promocji wysokiej jakości wełny alpak oraz zdobycia uznanie wśród potencjalnych klientów branży włókienniczej.
Na wystawie Fleece Show hodowcy prezentują najwyższej jakości runo swoich alpak, zwane "welonami". Sędziowie oceniają te welony pod kątem wielu kryteriów, m.in.:
System oceniania
Każdy welon może uzyskać maksymalnie 100 punktów. Runo oceniane jest w różnych klasach, ze względu na:
W każdej klasie wyłaniani są zwycięzcy:
Historia Fleece Show w Polsce
W Polsce organizowane są regularne wystawy Fleece Show pod patronatem Polskiego Związaku Hodowców Alpak. Od 2018 roku, kiedy odbyła się pierwsza wystawa sędziowana przez Jaya Hollanda (BAS), wydarzenie to cieszy się rosnącą popularnością wśród hodowców. W kolejnych latach wystawy oceniali m.in. Barbara Hetherington (BAS, 2019), Robin Näsemann (AOA, 2021), Arturo Pena (AOA, 2022), Wage Gease (AOA, 2023) oraz Nick Harrinton-Smitth (AOA i BAS, 2024).
Wystawę sędziował Tim Hey (UK, sędzia BAS), który ma wieloletnie doświadczenie w ocenie alpak na całym świecie i jest pasjonatem hodowli czarnych alpak. W wystawie wzięło udział 19 hodowli, w tym wszystkie jakościowe hodowle w Polsce. Wystawa była świetnie zorganizowana, z fantastyczną atmosferą i wysoką jakością prezentowanych zwierząt. Sędzia skomplementował wysoki poziom wystawy, uznając, że śmiało dorównała do innych europejskich wystaw.
Zabraliśmy 7 alpak i bardzo cieszą nas wynik, jaki uzyskały:
Sędziował Nick Harrington- Smith (sędzia BAS UK / AOA USA). W tym roku było rekordowe zainteresowanie: 28 hodowli i 126 welonów, zatem tym bardziej cieszymy się z wyników!
Wysłaliśmy 11 welonów, nasze alpaki zdobyły Champion Light i Reserved Champion White, a wszystkie welony zostały ocenione wysoko - średnia 80,25 przed odjęciem punktów za zabrudzenia i przygotowanie welonów - 76,77 punktów po odjęciu. Bardzo się cieszymy z postępu hodowlanego i dziękujemy za zorganizowanie wystawy całemu zespołowi, który pracował nad nią kilka miesięcy.
Sędzia oceniał welony w oparciu o brytyjski system i odejmował punkty za zabrudzenia oraz niewłaściwe przygotowanie welonu (zaprezentowane w nawiasach), a po mokrej wiośnie i nagłych upałach w maju przed strzyżeniem niestety welony naszych alpak były mocno wytarzane, co widać w odjętych punktach... Do tego mieliśmy mało czasu od strzyżenia na przygotowanie welonów na wystawę organizowana już w czerwcu...
Są wnioski, jest nowe doświadczenie i radość w sercu!
Sędzią był Wade Gease certyfikowany senior judge amerykańskiego związku hodowców alpaka (AOA). Wysłaliśmy 10,5 welonów (jeden współdzielimy z hodowlą Coniraya) i uzyskaliśmy średnią na poziomie 80.8 punktów, co potwierdza rozwój naszej hodowli:
Na wystawie pokazano 71 welonów, a 18 uzyskało bardzo wysoką notę 80 punktów i powyżej. Tym bardziej nas cieszy, że w tej grupie aż 7 welonów było naszych.
Cieszymy się z postępu hodowlanego, nabieramy wiedzy i doświadczenia, a na takich „punktach kontrolnych” nabieramy wiary we własne działania i ładujemy baterie!
Ocenianych było aż 95 welonów, a my zgłosiliśmy 10. Wystawę sędziował znany i ceniony sędzia AOA Arturo Pena.
Jesteśmy dumni, bo całą wystawę wygrał:
Pozostała dziwiątka to głównie nasz przychówek, który też został oceniony bardzo dobrze:
Cieszy nas nasz postęp hodowlany!
Sędzia Robin Näsemann z Niemiec (AOA). W konkursie wzięło udział 13 hodowli, które pokazały 62 welony.
Sędziował Jay Holland, brytyjski sędzia BAS.
AoC Statehan uzyskał 81 pkt i został Supreme, Colour Champion White i wygrał cała wystawę.